Друштво

У ИТ сектору не јењава
потреба за стручњацима

Информационе технологије област је за коју интересовање младих, али и потреба за стручњацима на тржишту рада не јењава већ годинама, а знање које понесу послије четворогодишњег образовања, ученицима је добар темељ како за запослење, тако и за даље усавршавање.

Због тога у школској 2024/2025. години у Средњошколском центру „Михајло Пупин“ планиран је упис једног одјељења техничара информационих технологија са мјестом за 24 ученика.

Ријеч је о четворогодишњем занимању које нуди широк спектар знања из области рачунарства и информационих технологија, а један од главних фокуса ове струке јесте примјена теоријског знања у пракси. Ученици послије завршене школе оспособљени су да самостално склапају рачунаре, тестирају хардвер и отклањају кварове, инсталирају и конфигуршу оперативне системе, додатни софтвер и хардверске уређаје, те израђују веб странице и апликације. Такође, стичу знања и вјештине за пројектовање једноставних база података, те обраде графике, видеа и звука и заштиту информационих система од напада, те отклањање кварова и одржавање информационих система. С обзиром на широк дијапазон знања и вјештина, како теоријских, тако и практичних, свршеним техничарима ИТ отворене су бројне прилике за запослење, као и за наставак школовања  на домаћим и европским универзитетима.

Директорица СШЦ „Михајло Пупин“ Гордана Асентић истакла је да су најбољи доказ квалитетне наставе у овој области добри резултати ученика на такмичењима.

– Наши ученици учествују на конкурсима разних компанија правећи апликације и друге корисне програме, а на регионалним и републичким такмичењима у областима информатике већ годинама остварују запажене резултате – рекла је Асентићева додавши да је осим додатних часова у струци, ученицима је на располагању и низ ваннаставних активности и то културних, спортских и умјетничких секција кроз које могу развити своје стваралаштво и проширити интересовања.

С обзиром да се ради о занимању за које је пракса кључна, ученицима је на располагању пет веома добро опремљених кабинета.

– Свих пет кабинета имају рачунаре и софтвере, а практична настава се одвија у мањим групама тако да професори могу више пажње посветити сваком ученику појединачно. Такође имамо и лабораторију гдје изучавамо практичне дијелове – појаснио је професор Душко Живанић додавши да је велика предност овог занимања и могућност рада на даљину.

Ученик другог разреда овог смјера Андреј Душанић каже да су знања која је до сада стекао примјењива и у другим областима.

– У овом занимању, не само да се могу стећи основе за електротехнику и програмирање, већ се развија и критичко размишљање и креативност, а велика је предност што је градиво примјењиво било гдје гдје постоји рачунар – казао је Душанић.

Дервентски лист и у наредним бројевима представљаће занимања која ће СШЦ „Михајло Пупин“ понудити будућим средњошколцима у школској 2024/2025. години.

Related posts

ШТО У ГЛАВИ СМИСЛИ, РУКАМА НАПРАВИ

admin

Награда као доказ исправне пословне политике

admin

Породица Тривић треба
помоћ свих добрих људи

Derventski List

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još