Предшколске установе, одлуком Републичког штаба за ванредне ситуације, почињу да раде од понедјељка, а према упутству које је издао Институт за јавно здравство РС у вртићима и јаслицама прије почетка рада неопходно је извршити чишћење и дезинфекцију простора, површина, играчака и кревета.
Како је наведено у упутству, на улазу ће се свакодневно вршити јутарња тријажа дјеце у вези са респираторним симптомима болести, мјерити температура, те вршити дезинфекција руку и обуће.
- Дјеца са респираторним симптомима, или ако неко од чланова породице има респираторну инфекцију, неће бити примана у вртић, до оздрављења. Поред тога, на улазу у вртић мора да стоји кутија са дезинфекционим средством означена за дезинфекцију обуће при уласку у вртић, а потребно је обавезно вршити дезинфекцију врата, квака, подова и санитарних чворова два пута дневно, по потреби и чешће - стоји у упутству Института.
Одмах по доласку дјеца ће бити размјештена по собама и групама, уз максимално могуће разрјеђење смјештаја и боравка, са максимално десеторо дјеце у једној групи. Преопорука је да се игре и рад са дјецом организују у мањим групама и са што већим боравком изван вртића, у дворишту.
- Обавезно је поштовање мјера физичке дистанце родитеља и запослених при доласку и одласку дјеце, те обавезна употреба маски и рукавица код запослених и код родитеља, док маске нису обавезне за дјецу - кажу у Институту и додају да је дјеци неопходно организовати прање руку сваких сат, а по могућности и чешће.
Запослено особље, укључујући и особље за припрему и подјелу оброка, треба користити личну заштитну опрему, што укључује радну униформу, маску и рукавице, уз редовно спровођење мјера респираторне, личне и колективне хигијене.
- Запослени стављају маске након уласка у вртић, а рукавице након прања руку. Када се скину, оне се не смију користити поново. Уколико дође до оштећења или онечишћења маске и рукавица, оне се одмах мијењају - наведено је из Института.