ДруштвоИЗДВОЈЕНО

Празник обасјан вјером и љубављу

Одлазак у цркву и паљење ускршње свијеће, те благосиљање хране и шарених ускршњих јаја неизоставан су дио највећег хришћанског празника, Ускрса који католички вјерници ове године прослављају 4. априла.

У породици Михић, Ускрс ће бити прослављен како налаже традиција, упркос пандемији корона вируса.

Дервенћанка Бранислава Михић истакла је да припреме за Ускрс, како у домовима, тако и у цркви, дају посебну драж овом празнику. И ове ће године, додаје, као и сваке до сада, испоштовати обичаје које је наслиједила од својих предака.

– Припрема за Ускрс почињу четрдесетодневним постом, односно коризмом, и у то вријеме обилазимо старије, помажемо сиромашнима. Од Цвјетнице, односно посљедње недјеље коризме, када је обичај носити цвијеће и маслинове гранчице у цркву, настаје Велики тједан који непосредно претходи Ускрсу и тада су молитва и пост још интензивнији. У том тједну најважније је тродневље, које почиње на Велики четвртак, а обичај је да се тада ускршња јаја што шареније украсе – казала је Михићева казавши да је украшавање ускршњих јаја посебна радост за домаћице, али и за најмлађе.

– Обичај је да шареним јајима украсимо дрвце. За офарбана јаја неријетко се исхеклају или направе торбице у које се стављају  јаја и тако се стављају на гранчице. Није важно које је дрво у питању, али се гледа да има што више ситнијих гранчица да би било што богатије окићено – казала је Михићева.

По традицији, како објашњава ова Дервенћанка, један од најважнијих дијелова прославе Ускрса је бдијење, тачније сам дочек празника, које окупља вјернике у цркви на Велику суботу.

– Велика субота је обиљежена окупљањем народа у цркви, гдје сви заједно дочекујемо Ускрс. Обред почиње увече испред цркве, гдје палимо огањ и присуствујемо паљењу велике Ускрсне свијеће. Традиционално, вјерници донесу од куће свијеће које желе да буду благословљене и палимо их од велику свијећу. Поред свијећа, на бдијење доносимо и корпе са шареним јајима и другом храном коју једемо за ускршњи доручак, а основно је донијети хљеб и со. У нашем поднебљу у корпи често може да се пронађе и млади лук и масни сир – казала је Михићева подсјетивши да је обичај да се корпа прекрије нечим шлинганим или хекланим, с обзиром да је то карактеристично за свако домаћинство, а потом се корпа украси цвијећем.

Обиљежавање Ускрса у породичном дому Михић, како објашњава домаћица, ове године неће се много разликовати од досадашњег.

– Ускрс обиљежавају слога, мир и спокој и то нас веже гдје год се налазили. На овај празник обичај је да се окупе укућани. У посјети ми је унука, која ће остати и за Ускрс, тако да ћемо празник обиљежити како доликује, у најужем кругу породице, слози и миру – казала је Михићева објаснивши да пост, односно припрема за Ускрс, престају ускршњим доручком.

– На Ускршње јутро, палимо благословљену свијећу, једемо благословљену храну и потуцамо се ускршњим јајима, те на тај начин престаје пост. Цијелог тог дана, осјећа се свечанији дух у породици, али и у данима који слиједе – рекла је она објаснивши да је у седмици која слиједи послије Ускрса обичај да се људи посјећују, као и да обиђу гробове својих ближњих и упале лампионе.

Ускршња свијећа

Велика ускршња свијећа која се пали о огањ на Велику суботу, пали се и на свакој миси током године. Велики значај и симбол Ускрса преноси се и на крштењима дјеце, када се пламен те свијеће преноси и на свијеће намијењене за крштење.

Related posts

ВАТРОГАСЦИ ТОКОМ ДАНА ИМАЛИ ДЕСЕT ИНТЕРВЕНЦИЈА

admin

ЗАХВАЛНИЦЕ СРЕДЊОШКОЛЦИМА КОЈИ СУ ДАРОВАЛИ КРВ

admin

Пријаве за нове чланове
одбора до 18. децембра

Derventski List

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još