ИЗДВОЈЕНОНовости

УПИСНА ПОЛИТИКА БЕЗ ПРОМЈЕНА

Усклађивање образовног система за тржиштем рада и даље треба да буде приоритет, о чему посебно треба водити рачуна при креирању уписне политике за средње школе, а према садашњим приједлозима, у Дервенти у идућој школској години неће бити значајнијих промјена.

Истакнуто је то на састанку које је у понедјељак управо тим поводом организовало општинско Одјељење за привреду и друштвене дјелатности, а којем су присуствовали представници Фабрике обуће „Санино“ и фирме „Техпро ЦНЦ – производња“, Бироа за запошљавање Дервента, те директори и представници основних и средњих школа. Циљ је био да се у што већој мјери усагласе могућности образовног система са потребама привреде, истовремено уважавајући жеље ђака.

Како би лакше донијети коначну одлуку о избору занимања, 218 основаца завршних разреда на подручју општине, заједно са родитељима, имали су прилику да путем анкете искажу своје интересе о будућем занимању. Ови подаци послужиће средњим школама у креирању уписне политике.

Начелник Одјељења за привреду и друштвене дјелатности Славен Пашалић истакао је да је састанак о уписној политици ове године организован раније него иначе, са циљем да се остави што више времена за одлучку о избору занимања, као и за усклађивање планова образовања са потребама привреде.

Директор Стручне и техничке школе Бранка Јовић истакла је да су двије дервентске средње школе направиле заједничку анкету са занимањима која су заступљена у обје школе.

– Овога пута основци су анкете носили кући, како би у њима учествовали и родитељи. Према резултатима анкете, 110 ученика опредијелило се за занимања у оквиру Стручне и техничке школе – рекла је Јовићева додавши да је предложено да у овој школи буде уписано по једно одјељење пословно – правних техничара, пољопривредних техничара, ветеринарских техничара, техничара ЦНЦ технологија, кувара, као и једно комбиновано одјељење заваривача и обрађивача метала резањем. У свим одјељењима планирано је по 20 ђака.

Средњошколски центар „Михајло Пупин“ предложио је да ове школске године упише шест одјељења са по 20 ђака. Наиме, у плану је по једно одјељење гимназије општег смјера, гимназије информатичког смјера, техничара мехатронике, техничара електроенергетике, обућара и једно комбиновано одјељење електричара и електроничара механичара.

– Креирајући план уписа трудили смо се да, у складу са могућностима, понуђена занимања прилагодимо захтјевима привреде и тржишта рада. Поред тога, увијек настојимо да у понуди имамо неко ново занимање које би испунило интересовање дјеце – истакао је директор СШЦ „Михајло Пупин“ Предраг Дринић.

Према ријечима директора „Санина“ Радована Пазуревића миграције становништва из ових крајева, које су посебно евиденте у посљедње вријеме, значајно утичу на смањење броја радника.

– Евидентан је недостатак свих кадрова, због чега сматрам да ријеч привредника заслужује више пажње и уважавања, јер привреда, односно, производња, као основа друштвене заједнице, захтијева кадар који ће производити нову вриједност, па самим тим и новац – казао је Пазуревић.

 

 

Преквалификација

Замјеник начелника општине Синиша Јефтић истакао је да средње образовање мора бити компатибилно са потребама привреде.

– Управо због тога, ни преквалификација наставног кадра не треба бити искључена, али, наравно, у оквиру законских рјешења – рекао је Јефтић.

_

 

Број ђака који завршавају

основну школу

 

– ОШ „Никола Тесла“ 93 ученика;

– ОШ „19. април“ 78 ученика;

– ОШ „Ђорђо Панзаловић“ Осиња 37 ђака;

– ОШ „Тодор Докић“ Календеровци 10 ученика.

Related posts

МИНИСТАРКА У ПРВОЈ ПОСЈЕТИ ЦЕНТРУ „БУДУЋНОСТ“

admin

Игор Тривић почео
да прима лијек

Derventski List

Изливена плоча за светосавску салу

admin

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još